Dzisiaj kilka zdjęć kropelek. Łatwe do zrobienia… jeśli tylko masz do dyspozycji elektroniczny system dozowania kropli, system wyzwalania lamp z belką laserową itp. Ale kto by chciał wydać 800 dolarów, żeby zrobić sobie zdjęcie na ścianę w kuchni 🙂

Przy tego typu zdjęciach mamy dwie możliwości żeby zamrozić ruch:

1. Możemy to zrobić za pomocą migawki, czyli ustawiamy krótki czas naświetlania np. 1/6000 czy 1/8000 lub krótszy.
2. Możemy zamrozić ruch błyskiem lampy. Tak też zrobiłem w tym przypadku.

Jak się do tego zabrać? Po pierwsze, należy wykonywać zdjęcia w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu. Zdjęcie naświetli się w momencie wyzwolenia lampy błyskowej. Czas naświetlania nie ma tu większego znaczenia (np. przy ustawieniu migawki na wartość 5 sek czy 1/200 i F/11 efekt będzie taki sam pod warunkiem, że nie zmienimy ustawień lampy błyskowej). Przy tym ustawieniu należy pamiętać żeby lampa błyskowa była ustawiona na jak najniższą moc błysku. Czemu takie ustawienie ma znaczenie? Im większa moc lampy, tym dłuższy czas błysku, co może spowodować poruszenie na zdjęciu. Aby uniknąć dużych szumów staram się ustawiać jak najniższe ISO.

Żeby uzyskać efekt zderzających się kropli woda musi spadać z częstotliwością dziesięciu kropli na sekundę i musimy uchwycić dwie pierwsze krople. Do uzyskania bardziej efektownych kombinacji musimy użyć większej ilości dozowników. Żeby moje krople przybrały ciekawy kształt dodałem do roztworu w dozownikach odrobinę gumy ksantanowej, która zwiększyła gęstość wody i nadała jej sprężystości. Często stosuje się także barwniki spożywcze żeby nadać kroplom konkretny kolor, wtedy efekt jest ciekawszy. To chyba wszystko jeśli chodzi o samą wodę.
Kolory tła uzyskałem zakładając na lampy błyskowe kolorowe żelki, co zaznaczyłem na szczegółowym diagramie pod zdjęciami. Same lampy ustawione były za plexi w kolorze mlecznym, dzięki czemu uzyskałem bardziej rozproszone światło. Ustawienia aparatu też znajdziecie na diagramie.
Ciekawostka. Podczas focenia często zamiast pożądanego efektu z wody wyłaniają się starcy, dzikie kaczki i inne pokraki, takie jak łabędź na załączonym obrazku.
Smacznego 🙂

Leave a Comment